tanie loty do Norwegii
TANIE LOTY DO NORWEGII
Bilety lotnicze do Norwegi. Tanie loty.
 
1.
Wylot
Przylot
Data wylotu
 
Data powrotu
 
X
W obie strony
dodaj trasę
usuń ostatnią
Pasażerowie
 
Dorośli:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dzieci (2-12):
0
1
2
3
4
5
Niemowlęta (0-2):
0
1
2
3
4
zapisz i zamknij
Opcja lotu
Air lines
Klasa serwisowa
Air lines
Preferowane linie
Air lines
Zamknij
W obie strony, Ekonomiczna

Historia Norwegii

Człowiek zamieszkuje tereny Norwegii już od około 9000 p.n.e., ale to w Średniowieczu w VIII wieku naszej ery rozpoczął się prawdziwie prężny rozwój tego regionu wraz z początkiem epoki osławionych wojowników - Wikingów. Norwescy Wikingowie podróżowali od Europy po Grenlandię, założyli w Irlandii miasto Dublin.

W tym czasie kraj podzielony był pomiędzy wpływy lokalnych władców, dopiero w IX w. Harald Pięknowłosy wyszedł z inicjatywą zjednoczenia państwa i założył siedzibę królewską w Avaldsnes. Chrystianizacja kraju rozpoczęła się wraz z bitwą pod Stiklestad, w której poległ król Olav Haraldsson, uznany później świętym (gotycka katedra jego imienia stanowi do dziś jedną z najpiękniejszych ozdób Oslo.

Kraj rozwijał się dynamicznie, a swą świetność osiągnął w XIII w. wraz z rozwojem terytorialnym (do Norwegii należała w tym czasie nawet oddalona Grenlandia) i gospodarczym. Sto lat później krajem targały już jednak kryzysy, od epidemii po wojny domowe o sukcesję, a Norwegia w takim stanie nie mogła skutecznie konkurować z Hanzą (związkiem miast handlowych Europy Północnej). Dla wzmocnienia swej kondycji kraj zawarł wówczas unię z Danią i Szwecją (Szwecja niebawem opuściła unię, Norwegia pozostała w niej zaś z Danią aż do XIX stulecia). Koniec wojen napoleońskich przyniósł traktat kiloński, na mocy którego Norwegia miała zostać wcielona do Szwecji jako odszkodowanie za stratę Finlandii. Uchwalając niezwłocznie konstytucję Norwegia wywalczyła sobie jednak status unii personalnej ze Szwecją, ratując resztę swojej niepodległości, którą w pełni udało się odzyskać dopiero w 1905 r.

Norwegia (kup tanie bilety lotncize) zachowała neutralność podczas I wojny światowej, tak samo zamierzała postąpić podczas II wojny światowej, ale nie udało się to z uwagi na atak wojsk hitlerowskich w 1940 roku. Po tym wydarzeniu kraj przystąpił do koalicji antyhitlerowskiej.

Po wojnie kraj ten podjął trud mozolnej odbudowy sił zbrojnych i przystąpił do NATO. W dwóch referendach przeprowadzonych w latach 1972 i 1994 w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Norwegowie opowiedzieli się minimalną przewaga przeciw.

Do połowy XX w. Norwegia długo walczyła o stabilność gospodarczą aż do okrycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego w latach 60tych. Od tamtej pory Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów świata, budząc niekłamaną zazdrość i niechęć swoich szwedzkich sąsiadów.

Tanie loty do Norwegii
najniższe ceny biletów lotniczych